Sonda Twoja sugestia

WIOSNA_3
Lato 6
Lato 5
Lato 7
Lato 4
Lato 3
Lato 2
Żurawie
Pola

Aparat / Kamera

Prowadź i dokumentuj swoje obserwacje przyrodnicze – sporządzaj materiały stanowiące dokument chwili, analizuj je i dzięki temu lepiej poznawaj podglądane gatunki. Prezentacja materiałów zebranych w terenie może także przysłużyć się innym – wzbogacić ich wiedzę przyrodniczą oraz dostarczyć wielu niezwykłych wrażeń estetycznych.

 

Odkryj dla siebie i pokaż innym fascynującą przyrodę. Prowadź ciekawe obserwacje przyrodnicze i utrwalaj je na zdjęciach fotograficznych i filmowych za pomocą aparatu fotograficznego i kamery. Tradycyjny aparat fotograficzny jest urządzeniem przystosowanym do naświetlania materiału światłoczułego, umieszczanego we wnętrzu aparatu w postaci zwiniętej błony, wymiennej kasety z błonami ciętymi lub też kliszy szklanej. Obecnie aparaty fotograficzne na błony małoobrazkowe są wypierane przez aparaty cyfrowe, gdzie elementem światłoczułym jest matryca z elementami fotoelektrycznymi.

 

Aparat cyfrowy to aparat fotograficzny rejestrujący obraz w postaci cyfrowej. Aparat cyfrowy zapisuje obraz podobnie, jak informacje w pamięci komputera. Jego zaletą jest to, że otrzymane zdjęcia mogą być w prosty sposób modyfikowane na komputerze, a następnie drukowane w dowolnej liczbie kopii. Karty pamięci, stosowane w aparatach cyfrowych jako nośnik danych, mogą pomieścić dużo więcej zdjęć niż błony fotograficzne, w związku z tym fotografowanie za pomocą aparatów cyfrowych jest tańsze. Ponadto nieudane zdjęcia można usunąć. Jakość otrzymanych fotografii zależeć będzie od rodzaju oraz jakości aparatu i obiektywu. Inny sprzęt potrzebny jest bowiem do amatorskiego fotografowania krajobrazu lub konkretnych, mało płochliwych gatunków z bliska, a inny do profesjonalnego fotografowania całych obszarów, jak i poszczególnych, płochliwych gatunków z dalszej odległości.

 

Kamera wideo to urządzenie elektroniczne, służące do rejestrowania obrazu na magnetycznej taśmie wideo – analogowym nośniku danych - poprzez zamianę sygnałów optycznych na sygnały elektryczne. Wypierana jest ona obecnie przez kamery cyfrowe.

 

Kamera cyfrowa to urządzenie rejestrujące obraz oraz dźwięk i zapisujące sygnał audiowizualny w postaci cyfrowej, najczęściej na taśmie Digital Video w kasetach DV albo MiniDV, na płycie DVD, karcie pamięci czy dysku twardym. Istota obrazowania kamer cyfrowych opiera się na specjalnych przetwornikach, tak zwanych matrycach. Archiwizowany poprzez regularne przegrywanie na nowe nośniki cyfrowy zapis sygnału audiowizualnego jest praktycznie idealnie trwały, a trwałość ta zależy tylko od ewentualnych czynników mechanicznych oddziałujących na taśmę. Ponadto cyfrowy zapis daje pełniejszy i łatwiejszy dostęp do systemu multimedialnego. Nagrany materiał można edytować i przekształcać do różnych formatów za pomocą komputera z odpowiednim oprogramowaniem. Dokumentuj, opisuj i analizuj swoje obserwacje przyrodnicze, tworząc własne archiwum rodzimej przyrody. Poszukując tematów dla własnych fotografii i filmów, nie ograniczaj się wyłącznie do miejsc wyjątkowo bogatych przyrodniczo. Szukaj nowych obszarów obserwacyjnych i dziel się ich pięknem z innymi.

Udostępnij:
Narzędzia: Prześlij znajomemu Zapisz jako PDF Drukuj

Lupa

Lupa - jeden z najprostszych przyrządów optycznych, umożliwiający bezpośrednią obserwację drobnych szczegółów. Oglądanie okazów roślin czy zwierząt z małej odległości, w celu dostrzeżenia jego szczegółów, powoduje szybke męczeniem się oka. Dzięki używaniu lupy obserwacje obiektów z bliskich odległości jest efektywniejsze.

Lornetka / luneta

Obserwowanie odległych obiektów przyrodniczych w trudno dostępnych miejscach wymaga znacznie większych starań i cierpliwości oraz użycia przybliżających przyrządów. Do tego celu doskonale nadają się lornetka oraz luneta

Mikroskop

Za pomocą mikroskopu dostrzeżesz szczegóły niewidoczne gołym okiem. Przyrząd umożliwia spojrzenia w głąb tajemniczego mikroświata przyrody. Aby móc właściwie zinterpretować wyniki obserwacji, warto poznać budowę tego urządzenia.