Zapisz do PDF
Drukuj
Wyślij znajomemu

Ochrona żerowisk rybołowa

2018-12-10 09:30:08

6 grudnia 2018 r. pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, Marta Janikowska, Daria Jachimowska oraz Michał Bielewicz wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych w ramach realizowanego projektu LIFE Ochrona rybołowa, Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce.

Warsztaty adresowane są do właścicieli stawów rybnych oraz użytkowników i dzierżawców jezior i obejmują szeroką dyskusję nad zasadami prowadzenia gospodarki rybackiej i użytkowania wędkarskiego zbiorników, stanowiących szczególnie istotne tereny żerowania  rybołowa na wybranych obszarach Natura 2000.

Rybołów należy do gatunków wąsko wyspecjalizowanych pokarmowo i odżywia się wyłącznie rybami żerującymi przypowierzchniowo, o średniej masie 200- 400 g. 

Obecnie problem degradacji żerowisk przedmiotowego gatunku jest jednym z głównych przyczyn jego zaniku w Polsce, a zatem wypracowanie skutecznych i praktycznych działań zmierzających do ochrony jego żerowisk, staje się współcześnie wyzwaniem od którego może zależeć dalsza przyszłość i przetrwanie gatunku w kraju.     

Więcej na temat ochrony rybołowa w serwisie internetowym Regionalnej Dyrecji Ochrony Środowiska w Gorzowie.

Źródło, fot.:RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim
Galeria zdjęć
Wyszukiwarka

Instytucją zarządzającą obszarami Natura 2000 w Polsce jest Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa
tel.: 22 369-29-00, fax: 22 369-21-20
e-mail: kancelaria@gdos.gov.pl


Mapa strony