Zapisz do PDF
Drukuj
Wyślij znajomemu

Dzień Bociana Białego

2015-05-29 13:28:00

31 maja w Polsce i na świecie od 2003 r. obchodzony jest Dzień Bociana Białego. Święto zostało ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura.

Bocian biały Ciconia ciconia jest nieodłącznym symbolem polskiej wsi i jednym z najbardziej znanych i lubianych gatunków ptaków w kraju. Polskie bociany podlegają ochronie ścisłej i należą do gatunków wymagających ochrony czynnej. Bocian biały figuruje w załączniku I Dyrektywy 2009/147/WE w sprawie ochrony dzikiego ptactwa, tzw. Dyrektywy ptasiej, stając się w krajach Unii Europejskiej przedmiotem ochrony w ramach sieci Natura 2000.

Dzień Bociana Białego to okazja do zwrócenia szczególnej uwagi na miejsce jakie ptak ten zajmuje w polskiej kulturze i krajobrazie, a także na jego zagrożenia i potrzebę ochrony gatunku. Dla podtrzymania i zachowania bociana białego niezbędne jest utrzymanie i odtworzenie terenów stanowiących atrakcyjne żerowiska dla tego gatunku, takich jak: żyzne łąki, obrzeża stawów czy tereny zalewowe rzek. Rozwój intensywnego rolnictwa przemysłowego, osuszanie terenów podmokłych czy zarastanie łąk na skutek braku ich użytkowania, powoduje zanikanie bocianich legowisk i żerowisk.

Polska to europejska ostoja bociana białego. Szacuje się, że w naszym kraju gniazduje około 50 000 par bocianów, a co czwarty przedstawiciel tego gatunku jest urodzonym Polakiem. Bioróżnorodność, klimat i środowisko tworzy idealne miejscem do lęgu i chowu młodych piskląt.

Najczęściej bocianie siedliska można spotkać na terenach rolniczych, blisko dolin rzecznych i w pobliżu siedzib ludzkich. Bliskie sąsiedztwo bocianich gniazd, sprzyja wzmożonemu zainteresowaniu okolicznych mieszkańców. Do organów ochrony przyrody wpływają liczne zgłoszenia, o sytuacjach w których lęg lub stan gniazd jest zagrożony. Jednym z działań ochronnych prowadzonych przez regionalne dyrekcje ochrony środowiska jest stawianie platform pod gniazda bocianie na słupach betonowych, mających zastąpić gniazda zlokalizowane w miejscach niebezpiecznych, na przykład na obumierających topolach czy słupach elektroenergetycznych. Prowadzenie takich prac możliwe jest dzięki dofinansowaniu ze środków zewnętrznych.

Od 1994 r. istnieje Ogólnopolska Baza Gniazd Bociana Białego, która rejestruje i analizuje rozmieszczenie gniazd. Z obserwacji wynika, iż największe skupiska bocianów w Polsce znajdują się we wsiach: Żywkowo w województwie warmińsko-mazurskim, Mosty w województwie lubelskim, Rentowo w województwie podlaskim i Kłopot w województwie lubuskim.

Wraz z postępem technologicznym, za pośrednictwem kamer internetowych, każdy z nas może podglądać przez całą dobę życie setek bocianów. W województwie łódzkim w miejscowości Łask w ramach programu Skrzydlaci sąsiedzi z parapetu okiennego, każdy zainteresowany losami łaskiej pary bocianów o imieniu Wojtek i Magda, może obserwować on-line ich bocianie życie.

Na początku maja w łaskim gnieździe pojawił się bocian o imieniu Wojtek, musiał stoczyć bój, z innym przedstawicielem swojego gatunku o prawo do siedliska. Tydzień później dołączyła do niego Magda. Wspólnie po raz kolejny zamieszkali w łaskim gnieździe. Internauci oraz okoliczni mieszkańcy z niecierpliwością  wypatrują pierwszego jaja tej pary.

Poradnik ochrony bociana białego
Poradnik ochrony bociana białego dla lekarzy weterynarii

Źródło: RDOŚ w Łodzi
Fot.: RDOŚ w Łodzi
Galeria zdjęć
Wyszukiwarka
Instytucją zarządzającą obszarami Natura 2000 w Polsce jest
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Al. Jerozolimskie 136,
02-305 Warszawa
tel.: 22 310-67-00
e-mail: kancelaria@gdos.gov.pl

Mapa strony