Zapisz do PDF
Drukuj
Wyślij znajomemu

Europejska Nagroda Natura 2000

2018-03-14 13:32:13

Komisja Europejska ogłosiła listę 25 finalistów czwartej edycji konkursu Natura 2000 w 2018 r. Informacje o wszystkich finalistach znajdują się na stronie internetowej konkursu. Jednocześnie rozpoczęło się internetowe głosowanie na zwycięzcę w kategorii Europejska Nagroda Obywatelska.

Nagroda Natura 2000 wyróżnia najlepsze praktyki w dziedzinie ochrony przyrody, przede wszystkim dobre zarządzanie i promocję sieci Natura 2000. Ma na celu także podniesienie świadomości na temat Natury 2000 i jej korzyści dla obywateli Europy. Nagroda składa się na czwarty obszar priorytetowy przyjętego niedawno przez KE planu działania, którego celem jest ochrona przyrody i bioróżnorodności w Unii Europejskiej zarówno dla dobra obywateli, jak i gospodarki.

Do czwartej edycji konkursu zakwalifikowano 75 aplikacji z całej Europy. Wiele z nich było wyjątkowo wysokiej jakości, dlatego wybór 25 finalistów nie był łatwy. Wybrane projekty pochodzą z Austrii, Belgii, Bułgarii, Czech, Danii, Estonii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Luksemburga, Niemiec, Polski, Portugalii, Węgier i Wielkiej Brytanii. W grupie wyróżnionych znalazły się też projekty transgraniczne obejmujące Turcję oraz projekty ogólnoeuropejskie. 

Spośród finalistów powołane Jury wybierze zwycięzców w pięciu kategoriach:

  • ochrona przyrody,
  • komunikacja,
  • korzyści społeczno-ekonomiczne,
  • godzenie interesów/wizji,
  • współpraca transgraniczna i networking.

Z kolei laureata szóstej kategorii - Europejskiej Nagrody Obywatelskiej - wybiorą obywatele krajów członkowskich Unii w internetowym głosowaniu. Swoje głosy można oddawać do 22 kwietnia 2018 r. poprzez stronę internetową konkursu. Zachęcamy do zapoznania się z propozycjami i oddania głosu na ulubiony projekt promujący najlepsze praktyki na obszarach Natura 2000.

Zwycięzcy Nagrody Natura 2000 zostaną ogłoszeni podczas obchodów Europejskiego Dnia Natury 2000 na specjalnej ceremonii, która odbędzie się 17 maja 2018 r. w budynku Berlaymont w Brukseli, czyli głównej siedzibie Komisji Europejskiej. Wydarzenie będzie otwarte dla mediów i publiczności. Aby wziąć w nim udział należy zgłosić się poprzez formularz rejestracyjny. Ceremonię będzie można również śledzić na żywo na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Źródło, fot.:Komisja Europejska, GDOŚ
Galeria zdjęć
Wyszukiwarka
Instytucją zarządzającą obszarami Natura 2000 w Polsce jest
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Al. Jerozolimskie 136,
02-305 Warszawa
tel.: 22 310-67-00
e-mail: kancelaria@gdos.gov.pl

Mapa strony