Zapisz do PDF
Drukuj
Wyślij znajomemu

Fundusze europejskie na rzecz ochrony przyrody

2015-10-09 10:24:23

7 października 2015 r. w Warszawie pod honorowym patronatem Ministra Infrastruktury i Rozwoju oraz Ministra Środowiska odbyła się konferencja Szlakiem Naturalnych Zmian - fundusze europejskie na ochronę przyrody podsumowująca działania w ramach V osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w perspektywie finansowej 2007-2013. Konferencja została zorganizowana przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych. W konferencji wziął udział Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Michał Kiełsznia.

Podczas spotkania podsumowano przyrodnicze i społeczne efekty realizowanych projektów chroniących przyrodę w ramach V osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Ochrona przyrody i kształtowanie postaw ekologicznych. Przedstawiono doświadczenia beneficjentów realizujących działania na rzecz ochrony cennych przyrodniczo terenów.

Ponadto wręczono nagrody dla liderów projektów. Dyplomy z wyróżnieniem otrzymało 10 beneficjentów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w tym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie. Doceniono działania organizacji pozarządowych, samorządów jak i administracji rządowej różnych szczebli. Nagrodę za realizację projektów odebrała również Beata Sielewicz - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie.

Tematyka nagrodzonych projektów obejmowała zarówno działania z zakresu ochrony czynnej, jak i działania edukacyjne skierowane do różnych wyspecjalizowanych grup zawodowych i społeczności lokalnych, a także ogólnopolskie kampanie społeczne kształtujące świadomość ekologiczną Polaków.

Reprezentanci organizacji pozarządowych zaapelowali o utrzymanie finansowania na poziomie porównywalnym do zakończonej już perspektywy finansowej 2007-2013. Podkreślali, że środki unijne są bardzo istotne w prowadzeniu przez ich organizacje działań na rzecz ochrony przyrody i umożliwiają prowadzenie działań ochronnych o znacznym zasięgu obejmującym większe, a nie tylko wybrane regiony kraju.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie ze środków współfinansowanych przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko realizowała dwa projekty:

  1. Ochrona siedlisk przyrodniczych i gatunków na obszarach sieci Natura 2000 w województwie lubelskim. Okres realizacji 2010-2014
  2. Wdrażanie zadań ochronnych na obszarach siedlisk sieci Natura 2000 i rezerwatach przyrody w województwie lubelskim. Okres realizacji 2013-2015

Celem strategicznym projektów było zachowanie lub przywracanie właściwego stanu siedlisk oraz ochrona zagrożonych gatunków charakterystycznych dla Polski wschodniej występujących na terenie województwa lubelskiego, a także zapewnienie finansowania zadań określonych w Planach Zadań Ochronnych opracowanych dla obszarów Natura 2000.

Dzięki zrealizowanym projektom udało się osiągnąć znaczną poprawę siedlisk i stanu populacji tak rzadkich gatunków, jak suseł perełkowany, czy żółw błotny. Skorzystały na nich także murawy kserotermiczne, a także nietoperze z największej na Lubelszczyźnie kolonii w kamieniołomie w Bochotnicy koło Kazimierza Dolnego.

Konferencja: Szlakiem Naturalnych Zmian - fundusze europejskie na ochronę przyrody

Warszawa

Źródło: RDOŚ w Lublinie
Fot.: CKPŚ
Galeria zdjęć
Wyszukiwarka
Instytucją zarządzającą obszarami Natura 2000 w Polsce jest
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Al. Jerozolimskie 136,
02-305 Warszawa
tel.: 22 310-67-00
e-mail: kancelaria@gdos.gov.pl

Mapa strony