Zapisz do PDF
Drukuj
Wyślij znajomemu

"Misja Natura" w Dolinie Noteci

2017-03-02 12:51:50

Na antenie telewizyjnej Dwójki można oglądać serial "Misja Natura", pokazujący różnorodność obszarów Natura 2000 w Polsce, złożoność działań podejmowanych dla ich ochrony, a także współistnienie w nich człowieka i przyrody. Na czwarty odcinek o Dolinie Noteci zapraszamy w piątek 3 marca o godzinie 6:30. Wszystkie odcinki można także obejrzeć na stronie internetowej serialu.

Obszar Dolina Noteci jest też ważnym korytarzem ekologicznym o randze międzynarodowej. Obszar siedliskowy obejmuje fragment doliny Noteci między miejscowością Wieleń a Bydgoszczą. W dużej części pokrywają go torfowiska niskie, z fragmentami zalewowych łąk i trzcinowisk, z enklawami zakrzewień i zadrzewień. Na zboczach doliny znajdują się płaty muraw kserotermicznych. Można tu też spotkać kompleksy buczyn i dąbrów, w tym m.in. siedlisk przyrodniczych ciepłolubnej dąbrowy i mieszanych lasów zboczowych. Teren przecinają kanały i rowy odwadniające. Liczne są tu starorzecza i wypełnione wodą doły potorfowe. Miejscami występują rozległe płaty łęgów. Łąki są intensywnie użytkowane.

"Misja Natura" składa się 12 odcinków prezentujących w nietypowy sposób funkcjonowanie sieci Natura 2000 w Polsce i Europie oraz współpracę człowieka z naturą. Poszczególne odcinki zrealizowane są w konwencji filmów podróżniczo-ekspedycyjnych, każdy na innym obszarze Natura 2000 w różnych rejonach Polski. Za scenariusz i reżyserię odpowiadają Jacek Piotr Tarasiuk oraz Dariusz Kuciewicz.

Serial powstał w ramach projektu "Misja Natura" realizowanego przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Instrumentu Finansowego LIFE+ oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patronat nad projektem objęła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie serialu "Misja Natura".

Źródło: Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych
Fot.: Autor: Ryszardgol1 (Praca własna) [CC BY-SA 4.0], Wikimedia Commons
Galeria zdjęć
Wyszukiwarka

Instytucją zarządzającą obszarami Natura 2000 w Polsce jest Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa
tel.: 22 369-29-00, fax: 22 369-21-20
e-mail: kancelaria@gdos.gov.pl


Mapa strony