Zapisz do PDF
Drukuj
Wyślij znajomemu

"Misja Natura" w Pieninach

2017-04-27 11:18:54

Na antenie telewizyjnej Dwójki można oglądać serial "Misja Natura", pokazujący różnorodność obszarów Natura 2000 w Polsce, złożoność działań podejmowanych dla ich ochrony, a także współistnienie w nich człowieka i przyrody. Na jedenasty odcinek opowiadający o Pieninach zapraszamy w piątek 28 kwietnia o godzinie 6:30. Wszystkie odcinki można także obejrzeć na stronie internetowej serialu.

Pieniny PLC120002
Obszar Natura 2000 chroniący siedliska przyrodnicze i gatunki wyjątkowe w skali Polski i Europy. Budowa geologiczna pasma wpływa szczególnie na florę, rosną tutaj cenne ciepłolubne naskalne lasy bukowe i jodłowe, a także jaworzyna górska. Do wysokiej bioróżnorodności przyczyniają się górskie ciepłolubne łąki pienińskie z bogatym składem gatunkowym i wyróżniającymi je licznymi storczykami, a także kserotermiczne górskie murawy naskalne. Dowodem na nią są także występujące endemity - mniszek pieniński i pszonak pieniński czy rzadki mech bezlist okrywowy. Wśród rzadkich owadów można spotkać niepylaka apollo oraz nadobnicę alpejską. Spośród innych gatunków ważnych dla przyrody Wspólnoty Europejskiej występują w Pieninach nietoperze: podkowiec mały, mopek, nocek łydkowłosy, nocek duży, nocek orzęsiony. Bogaty jest również świat ptaków reprezentowany między innymi przez gatunki z I Załącznika Dyrektywy Ptasiej: orła przedniego, orlika krzykliwego, trzmielojada, jarząbka, derkacza, puchacza, puszczyka uralskiego, sóweczkę, dzięcioła białogrzbietego, dzięcioła trójpalczastego, muchołówkę białoszyją, muchołówkę małą.

Małe Pieniny PLH120005
Obszar Natura 2000 chroniący w dużej mierze otwarte łąki i pastwiska, które są siedliskami cennej flory, a także terenami żerowania nietoperzy - podkowców małych, posiadających kolonię rozrodczą w kościele w Jaworkach. W ramach ostoi chronione są również wapienne wąwozy, w tym najsłynniejszy z nich - Homole z gniazdującymi w nim puchaczami. Podkowce w Szczawnicy PLH120037 Ostoja chroniąca tereny istotne dla nietoperzy, podkowców małych, rozmnażających się na strychu kościoła oraz starej, drewnianej willi. Oprócz miejsc rozrodu chroniony jest obszar wzdłuż rzeki Dunajec na którym zdobywają one pokarm.

Ostoja Popradzka PLH120019
Rozległy obszar siedliskowy chroniący typowe dla Beskidów siedliska naturalne i półnaturalne, w tym lasy o wielu cechach pierwotnej puszczy karpackiej. Tereny niżej położone to mozaika siedzib ludzkich, pól i lasów mieszanych. Wyżej zaczynają dominować lasy bukowe, w partiach szczytowych gór występują rozległe polany dawniej wykorzystywane pastersko. Ostoja obejmuje zasięgiem Pasmo Radziejowej i Jaworzyny Krynickiej oraz łąki w okolicach Tylicza, Muszynki i Mochnaczki w Beskidzie Sądeckim. Bukowe i jodłowe lasy Ostoi Popradzkiej stanowią matecznik dla dużych ssaków drapieżnych bytujących w Karpatach. Żyją tutaj niedźwiedzie, rysie oraz wilki. Puszczańskie ostępy to również lęgowiska rzadkich ptaków, m.in. bociana czarnego, puchacza i orlika krzykliwego. Ptaki te gniazdują wewnątrz lasów, pokarm zdobywają na terenach otwartych, w tym pastwiskach i dolinach rzecznych. W dolinach, w budynkach kościoła w Leluchowie, szkoły w Wojkowej i dawnej cerkwi w Wierchomli Wielkiej, znajdują się letnie kolonie rozrodcze podkowca małego - nietoperza będącego jednym z najbardziej zagrożonych w Europie. Jego ochrona jest priorytetem na obszarach Natura 2000. Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych budynki zostały odnowione w sposób niezagrażający nietoperzom, dzięki czemu zyskali i ludzie, i te rzadkie ssaki.

"Misja Natura" składa się 12 odcinków prezentujących w nietypowy sposób funkcjonowanie sieci Natura 2000 w Polsce i Europie oraz współpracę człowieka z naturą. Poszczególne odcinki zrealizowane są w konwencji filmów podróżniczo-ekspedycyjnych, każdy na innym obszarze Natura 2000 w różnych rejonach Polski. Za scenariusz i reżyserię odpowiadają Jacek Piotr Tarasiuk oraz Dariusz Kuciewicz.

Serial powstał w ramach projektu "Misja Natura" realizowanego przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Instrumentu Finansowego LIFE+ oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patronat nad projektem objęła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie.

Więcej informacji można znaleźć na stronie serialu "Misja Natura".

Źródło: Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych
Fot.: Autor: Djw77 (Praca własna) [CC BY-SA 3.0 pl], Wikimedia Commons
Galeria zdjęć
Wyszukiwarka
Instytucją zarządzającą obszarami Natura 2000 w Polsce jest
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Al. Jerozolimskie 136,
02-305 Warszawa
tel.: 22 310-67-00
e-mail: kancelaria@gdos.gov.pl

Mapa strony