Zapisz do PDF
Drukuj
Wyślij znajomemu

Na ratunek strzebli błotnej

2015-09-02 14:14:56

Strzebla błotna to niewielkich rozmiarów (90–180 mm) słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych. Zamieszkuje zwykle wody stojące – niewielkie, izolowane od siebie zbiorniki. Występuje w całej Eurazji – od Sachalinu, Japonii i Korei po dorzecze Odry. Obszar Natura 2000 Barłożnia Wolsztyńska PLH300028 to jedyne miejsce występowania strzebli błotnej w Wielkopolsce i jednocześnie najdalej wysunięte na zachód stanowisko w całym jego zasięgu. W Barłożni siedliskiem strzebli są torfianki, tj. niewielkie zbiorniki po wyeksploatowanym torfie. Na skutek praktycznie bezśnieżnej zimy, niewielkich opadów oraz długotrwałych wysokich temperatur doszło do gwałtownego pogorszenia warunków bytowania strzebli. W sierpniu br. gatunek ten stwierdzono tylko w jednym, silnie wypłyconym zbiorniku.

Sytuacja strzebli była na tyle zła, że zadecydowano o podjęciu działań ratunkowych. 20 sierpnia 2015 r. Nadleśnictwo Grodzisk dolało do wysychającej torfianki 4 tys. m3 wody. Przyniosło to chwilową poprawę warunków siedliskowych i uratowało populację strzebli w Barłożni Wolsztyńskiej. Trwające nadal upały i brak opadów doprowadziły jednak do prawie całkowitego wyschnięcia torfianki. 28 sierpnia br. powierzchnia lustra wody wynosiła ok. 2 m2, a głębokość ok. 5 cm. Po konsultacjach z prof. Jackiem Wolnickim z Zakładu Rybactwa Stawowego Instytutu Rybactwa Śródlądowego ustalono, że torfianki zamieszkiwane przez strzeblę należy pogłębić. Prace przeprowadzono 29 sierpnia 2015 r. Polegały one na odłowieniu osobników strzebli i odmuleniu istniejących torfianek do ok. 1 m głębokości.

Odłowione osobniki w liczbie ok. 90, po odpowiednim zabezpieczeniu, zostały przewiezione do Zakładu Rybactwa Śródlądowego w Żabieńcu. Będą tam przechowywane do momentu, gdy pogłębione torfianki zostaną wypełnione wodą, głównie opadową, co powinno nastąpić do jesieni bieżącego roku. Wówczas wolsztyńska populacja powróci do Barłożni.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu serdecznie dziekuje Nadleśnictwu Grodzisk, prof. Jackowi Wolnickiemu oraz firmie WALICHT Marek Walicht za współpracę i pomoc.

Na ratunek strzebli błotnej

Źródło: RDOŚ w Poznaniu
Fot.: S. Jarek
Galeria zdjęć
Wyszukiwarka
Instytucją zarządzającą obszarami Natura 2000 w Polsce jest
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Al. Jerozolimskie 136,
02-305 Warszawa
tel.: 22 310-67-00
e-mail: kancelaria@gdos.gov.pl

Mapa strony