Zapisz do PDF
Drukuj
Wyślij znajomemu

Nietoperz uratowany przez uczniów

2017-03-03 12:02:41

Wokół nietoperzy urosło wiele nieprawdziwych mitów, które sprawiają, że budzą one lęk, a czasem nawet niechęć i odrazę. Ta zła sława nie zniechęciła dzieci ze Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego – Resovia w Rzeszowie, które postanowiły pomóc osłabionemu nietoperzowi, znalezionemu na chodniku przy budynku szkoły. Dzięki ich interwencji osłabiony, zmarznięty nietoperz trafił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, skąd przewieziony został do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu.

Znaleziony nietoperz to borowiec wielki Nyctalus noctula, jeden z największych nietoperzy żyjących w Polsce. Najprawdopodobniej wypadł z miejsca zimowania lub został z niego przepłoszony. Jego stan zdrowia określono jako dobry. Nakarmiony nietoperz został umieszczony w specjalnym pomieszczeniu, gdzie wraz z innymi odratowanymi nietoperzami będzie czekał wiosny, kiedy wyleci na wolność.

Nietoperze to jedyne latające ssaki. W Polsce żyje 26 gatunków, wszystkie objęte są ochroną ścisłą. Dla ich ochrony przewidziano szereg zakazów, m.in. umyślnego zabijania, umyślnego niszczenia lęgów, niszczenia gniazd, uniemożliwiania dostępu do schronień, niszczenia siedlisk i ostoi, które są miejscem ich rozrodu. Warto pokreślić w tym miejscu ich ogromną rolę w środowisku naturalnym, ważną również z punktu widzenia człowieka. Krajowe gatunki nietoperzy są aktywnymi nocnymi drapieżnikami, które są niezastąpionymi pogromcami owadów, w tym również uciążliwych dla człowieka komarów.

Często nie zdajemy sobie sprawy z obecności tych nocnych łowców w naszym sąsiedztwie. Nietoperze wykorzystują czasami budynki jako miejsce schronienia, w tym strychy, piwnice lub różnego typu szczeliny. Wiosną i latem w miejscach takich nietoperze gromadzą się w kolonie letnie. Zimą natomiast wykorzystują je jako miejsce hibernacji.

Trzeba pamiętać, że w okresie snu zimowego, nietoperze są szczególnie wrażliwe. Niepokojenie i wybudzanie hibernujących nietoperzy, może doprowadzić do śmierci głodowej. Dużym zagrożeniem dla tych zwierząt są też remonty strychów i poddaszy, szczególnie w okresie kiedy młode nie są jeszcze samodzielne. Oznacza to, że nasze domy mogą być również domem dla tych bardzo pożytecznych ssaków.

Źródło: RDOŚ w Rzeszowie
Fot.: Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu
Galeria zdjęć
Wyszukiwarka

Instytucją zarządzającą obszarami Natura 2000 w Polsce jest Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa
tel.: 22 369-29-00, fax: 22 369-21-20
e-mail: kancelaria@gdos.gov.pl


Mapa strony