W ramach wdrażania zapisów planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Suchy Młyn Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach przeprowadziła pierwszy etap reintrodukcji języczki syberyjskiej na historyczne stanowisko, znajdujące się właśnie na tym obszarze naturowym.
W planie zadań ochronnych, opracowanym dla obszaru Natura 2000 Suchy Młyn, za działanie priorytetowe uznano podjęcie próby utrzymania populacji języczki syberyjskiej w ostoi, poprzez odtworzenie historycznego stanowiska tej rośliny, występującego w granicach obszaru.
Pierwszy etap zaplanowany na lata 2015-2017, zakładał wykonanie zabiegów ochrony czynnej na wytypowanych wcześniej trzech powierzchniach i monitoring zachodzących na nich zmian oraz reakcji siedliska na przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjno-ochronne. W roku 2015 r. usuwano drzewa i krzewy, natomiast w latach 2016-2017 wytypowane miejsca były koszone dwa razy w roku.
Według autora raportu z monitoringu działań ochronnych wszystkie powierzchnie charakteryzują się sprzyjającymi warunkami siedliskowymi dla reintrodukcji, jednak działania zrealizowane w ramach pierwszego etapu nie uruchomiły kiełkowania języczki syberyjskiej z banku naturalnego zasobu nasion pozostających w glebie. W związku z tym konieczne będzie uruchomienie drugiego etapu projektu.
Działanie Reintrodukcja języczki syberyjskiej na historyczne stanowisko - etap pierwszy, zrealizowano w ramach projektu Zapewnienie właściwego stanu ochrony obszarów cennych przyrodniczo, dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.