Zapisz do PDF
Drukuj
Wyślij znajomemu

Ochrona czynna skrajnie zagrożonej kaldezji dziewięciornikowatej

2017-07-28 12:58:11

W województwie lubuskim, na obszarze Natura 2000 Dolina Leniwej Obry PLH080001 znajduje się jedyne znane w Polsce stanowisko kaldezji dziewięciornikowatej Caldesia parnassifolia o pochodzeniu naturalnym.

Kaldezja dziewięciornikowata jest gatunkiem rośliny wodnej, należącej do rodziny żabieńcowatych. W Polsce jest to gatunek krytycznie zagrożony, objęty ochroną ścisłą i wymagający podejmowania działań z zakresu ochrony czynnej.

Aby zapewnić właściwy stan ochrony tej skrajnie zagrożonej rośliny oraz jej siedliska, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim realizuje ustanowiony plan zadań ochronnych dla ww. obszaru.

26 lipca 2017 r. zostało wykonane jedno z działań ochronnych ustalonych w przedmiotowym planie, którego celem jest poprawa warunków mikrosiedliskowych kaldezji poprzez ręczne usunięcie roślinności szuwarowej i pływającej wraz z kłączami w istniejących i potencjalnych miejscach występowania gatunku. Bez takiej formy wsparcia kaldezja nie byłaby w stanie przetrwać samoistnie kolejnych lat, z uwagi na szybko zachodzący proces sukcesji naturalnej i silną konkurencję ze strony innych gatunków roślin ograniczających jej przestrzeń życiową.

Zrealizowane działania gwarantują w perspektywie kolejnych dwóch lat utrzymanie odpowiednich warunków mikrosiedliskowych dla dalszego rozwoju populacji kaldezji na obszarze Natura 2000 Dolina Leniwej Obry.                

Działanie zostało zrealizowane przy dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze w ramach zadania pn.: "Wykonanie działań z zakresu ochrony czynnej w obszarach chronionych".

Ochrona czynna kaldezji dziewięciornikowatej, działania prowadzone na obszarze Natura 2000 Dolina Leniwej Obry

Źródło: RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim
Fot.: Michał Bielewicz
Galeria zdjęć
Wyszukiwarka
Instytucją zarządzającą obszarami Natura 2000 w Polsce jest
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Al. Jerozolimskie 136,
02-305 Warszawa
tel.: 22 310-67-00
e-mail: kancelaria@gdos.gov.pl

Mapa strony