Zapisz do PDF
Drukuj
Wyślij znajomemu

Ochrona czynna w podkarpackich rezerwatach przyrody

2016-03-07 11:15:30

Dobiegły końca zabiegi ochrony czynnej w rezerwatach przyrody Jamy, Winna Góra, Kopystanka, Szachownica w Krównikach, Sołokija oraz użytku ekologicznym Szachownica w Krównikach.

Rodzaj oraz skala przeprowadzonych zabiegów ochrony czynnej w rezerwatach przyrody określony został na podstawie ustanowionych przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie planów zadań ochronnych dla poszczególnych rezerwatów przyrody. Zabiegi te miały na celu poprawienie warunków wzrostu jałowca pospolitego w rezerwacie przyrody Sołokija, wisienki karłowatej w rezerwacie przyrody Winna Góra, utrzymanie łąkowego (kośnego) charakteru terenu dla obszaru rezerwatów Szachownica w Krównikach i Jamy oraz użytku ekologicznego Szachownica w Krównikach. Największy zakres prac przeprowadzony został na terenie rezerwatu przyrody Kopystanka, gdzie w ramach powstrzymania postępującej sukcesji leśnej przywrócono do łąkowego sposobu użytkowania ok. 5 ha terenu.

Prace w rezerwatach przyrody dofinansowane zostały ze środków celowych budżetu państwa w ramach umowy dofinansowania zawartej pomiędzy Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Rzeszowie a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, na ogólna kwotę ok. 72 tys. zł.

Ponadto w 2015 r., dzięki zaoszczędzonym własnym środkom finansowym, przeprowadzono prace w rezerwacie przyrody Cisy w Serednicy, które polegały na poprawie warunków świetlnych cisa pospolitego. Z uwagi na ciężkie warunki terenowe, wszystkie prace musiały zostać wykonane ręcznie, tak, aby przy obalaniu drzew nie uszkodzić poszczególnych egzemplarzy cisa pospolitego.

Większość powyższych prac w rezerwatach przyrody ma charakter ciągły lub cykliczny i wykonywane są na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie od początku funkcjonowania instytucji.

Zabiegi ochrony czynnej przynoszą zamierzone efekty i przyczyniają się do utrzymania chronionych gatunków roślin lub siedlisk, mimo zaprzestania typowej gospodarki leśnej lub rolnej na danym terenie.

Ochrona czynna w podkarpackich rezerwatach przyrody

Źródło, fot.:RDOŚ Rzeszów
Galeria zdjęć
Wyszukiwarka
Instytucją zarządzającą obszarami Natura 2000 w Polsce jest
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Al. Jerozolimskie 136,
02-305 Warszawa
tel.: 22 310-67-00
e-mail: kancelaria@gdos.gov.pl

Mapa strony