Zapisz do PDF
Drukuj
Wyślij znajomemu

Ochrona czynna w podkarpackich rezerwatach przyrody

2016-10-28 09:23:44

W ubiegłych tygodniach zostały wykonane zabiegi ochrony czynnej polegające na wykoszeniu roślinności zielnej oraz większości zakrzewień z terenu rezerwatów przyrody Jamy oraz Kopystanka. Powstała w skutek tych prac biomasa została usunięta poza teren rezerwatów.

Przedmiotem ochrony w rezerwacie przyrody Jamy jest len austriacki Linum austriacum, który ma tu jedyne stanowisko na Podkarpaciu i uznawane współcześnie za jedyne, naturalne stanowisko tego gatunku w Polsce. Len austriacki należy do grupy gatunków pontyjskich. Jest to roślina o dużych wymaganiach co do światła i ciepła oraz niewielkich wymaganiach wilgotnościowych. Uroku rezerwatowi dodaje fakt, że położony jest na obszarze fortu wchodzącego w skład wewnętrznego pierścienia umocnień Twierdzy Przemyśl.

W rezerwacie przyrody Kopystanka, przedmiotem ochrony – poza walorami krajobrazowymi (panorama Pogórza Przemyskiego oraz Gór Sanocko-Turczańskich) – jest m.in. stanowisko ostrożenia siedmiogrodzkiego Cirstum decussatum. Jest to jedno z trzech naturalnych stanowisk w Polsce.

Utrzymanie przedmiotów ochrony w zadowalającym stanie, wymaga przeprowadzania zabiegów ochrony czynnej. Są one ujęte w zarządzeniach Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie ustanowionych dla tych rezerwatów w ramach planów zadań ochronnych.

Zabiegi w rezerwacie przyrody Jamy zostały sfinansowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Rzeszowie przy dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Rzeszowie, natomiast w rezerwacie przyrody Kopystanka – w ramach umowy dzierżawy.

Koszenie w podkarpackich rezerwatach przyrody

Źródło: RDOŚ w Rzeszowie (WST II w Przemyślu)
Fot.: Michał Ferenc
Galeria zdjęć
Wyszukiwarka
Instytucją zarządzającą obszarami Natura 2000 w Polsce jest
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Al. Jerozolimskie 136,
02-305 Warszawa
tel.: 22 310-67-00
e-mail: kancelaria@gdos.gov.pl

Mapa strony