Zapisz do PDF
Drukuj
Wyślij znajomemu

Czynna ochrona wielkopolskich wydm śródlądowych

2016-03-25 11:41:40

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu kontynuuje prace związane z usuwaniem nalotu drzew i krzewów z wydm śródlądowych z murawami napiaskowymi w obszarze Natura 2000 Ostoja Nadwarciańska PLH30000.

Prace polegające na wycince drzew i krzewów prowadzono na terenie siedlisk przyrodniczych 2330 Wydmy śródlądowe z murawami napiaskowymi (Corynephorus, Agrostis) oraz 6120 Ciepłolubne, śródlądowe murawy napiaskowe (Koelerion glaucae) w obszarze Natura 2000 Ostoja Nadwarciańska PLH300009. W lutym i marcu 2016 r. w porozumieniu ze Wspólnotą Gruntową Wsi Rataje usunięto drzewa i krzewy z części wydmy położonej w dolinie Warty pod Pietrzykowem. Realizacja działania ochronnego wynika z planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Ostoja Nadwarciańska PLH300009 ustanowionego zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu z dnia 14 marca 2014 r. (Dz. Urz. Woj. Wlkp. z 2014 r. poz. 1819 z późn. zm.).

Siedlisko 2330 jest inicjalnym stadium sukcesji na piaskach wydmowych, które prowadzi do wykształcenia się bardziej zwartych muraw napiaskowych – siedlisko 6120. Gatunkiem charakterystycznym dla siedliska 2300 jest kępkowa trawa – szczotlicha siwa Corynephorus canescens, która może występować w towarzystwie mchów oraz porostów, chociaż najczęściej jedynym sąsiedztwem szczotlichy jest piasek poddawany działaniu wiatru. Co ciekawe, w niektórych płatach siedliska pojawiają się terofity, czyli rośliny jednoroczne, które w tych niesprzyjających warunkach potrafią wyprodukować odpowiednią liczbę nasion, która zapewnia trwałość gatunku na wydmie. Brak osłony drzew powoduje, że nieograniczona działalność słońca nagrzewa piasek nawet do 50-60oC i prowadzi do znacznych deficytów wody, jednakże gatunki występujące na wydmach są dobrze przystosowane do tak niesprzyjających warunków.

Siedlisko 6120 składa się z ciepłolubnych zbiorowisk trawiastych, których występowanie związane jest z warunkami klimatycznymi, glebowymi oraz antropologicznymi. Suche murawy mają zwykle charakter niskich i luźnych zbiorowisk trawiastych o budowie kępkowej. Murawy napiaskowe zawdzięczają swój wygląd obecności gatunków o budowie kseromorficznej, tj. przystosowanej do życia w warunkach suszy lub niskiej wilgotności. Siedlisko 6120 zawdzięcza swoją trwałość m.in. ekstensywnej gospodarce pasterskiej.

W związku z niezadowalającym stanem ochrony obu siedlisk w obszarze Natura 2000 Ostoja Nadwarciańska konieczne było podjęcie działań zmierzających do ograniczenia sukcesji drzew i krzewów oraz poprawy warunków świetlnych i termicznych. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu pragnie podziękować Wspólnocie Gruntowej Wsi Rataje za wyrażenie zgody na przeprowadzenie działania ochronnego oraz za pomoc i zaangażowanie w trakcie prac.

Przedsięwzięcie pn.: „Dokumentacje przyrodnicze, monitoring oraz działania ochronne w rezerwatach przyrody i na obszarach Natura 2000” dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Źródło, fot.:RDOŚ w Poznaniu
Galeria zdjęć
Wyszukiwarka
Instytucją zarządzającą obszarami Natura 2000 w Polsce jest
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Al. Jerozolimskie 136,
02-305 Warszawa
tel.: 22 310-67-00
e-mail: kancelaria@gdos.gov.pl

Mapa strony