Zapisz do PDF
Drukuj
Wyślij znajomemu

Podsumowanie V edycji Akademii Menedżera

2015-08-18 14:53:00

Już po raz piąty studenci z całego kraju wzięli udział w cyklu szkoleń, warsztatów i wyjazdów studyjnych organizowanych w ramach Akademii Menedżera Zrównoważonego Rozwoju.

Akademia Menedżera realizowana jest przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska od 2011 r. Zajęcia w ramach  Akademii trwają 5 dni, w tym dwa wyjazdowe i trzy dni poświęcone spotkaniom z przedstawicielami nauki, administracji, organizacji pozarządowych i przedsiębiorcami. W każdej edycji bierze udział 24 studentów. Głównym celem Akademii jest zwiększenie świadomości i wiedzy studentów w Polsce w zakresie zrównoważonego rozwoju społecznego, gospodarczego i ekonomicznego poprzez wyszkolenie przyszłych menedżerów, którzy w swojej karierze zawodowej będą wcielać w życie zasady zrównoważonego rozwoju.

W trakcie tegorocznej edycji Akademii uczestnicy pogłębiali swoją wiedzę na temat Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, procedury oceny oddziaływania na środowisko oraz realizacji projektów środowiskowych. Studenci dowiedzieli się m.in. jak można uzyskać dofinansowanie dla projektów finansowanych ze środków krajowych i unijnych, na co zwracać uwagę podczas pisania wniosków o dofinansowanie projektu, a także poznali przykłady projekty już zrealizowanych. Trenerzy prowadzący zajęcia przybliżyli im także tajniki zarządzania projektami oraz cechy idealnego lidera zespołu projektowego. Wiedza ta z pewnością będzie im pomocna w przygotowaniu i realizacji własnych projektów w przyszłości.

W ramach Akademii studenci wzięli udział w trzech wyjazdach studyjnych. W Warszawie uczestnicy zwiedzili Stację Filtrów, gdzie poznali dawne i współczesne technologie uzdatniania wody oraz teren II linii warszawskiego metra, gdzie dowiedzieli się jak przebiegała realizacja tej inwestycji, szczególnie na obszarze Natura 2000 Dolina Środkowej Wisły, jakie przeszkody napotkano w czasie budowy oraz jak pozyskano niezbędne środki finansowe. Uczestnicy Akademii odwiedzili także Kampinoski Park Narodowym. Podczas wycieczki terenowej poznawali bogactwo przyrodnicze Parku oraz mieli okazję przyjrzeć się  inwestycjom realizowane na tym terenie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju: gminnej oczyszczalni w Truskawiu oraz zbiornikowi retencyjno-infiltrującemu Mokre Łąki.

Kulminacyjnym punktem Akademii były zajęcia warsztatowe, w czasie których uczestnicy stworzyli fiszki projektowe opisujące założenia i cele projektu zgodnego z ideą zrównoważonego rozwoju. Autorzy najlepszej koncepcji otrzymali płatne staże w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska lub w wybranej regionalnej dyrekcji ochrony środowiska.

Wszystkim Uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział, entuzjazm i dobrą zabawę, a chętnych do udziału w kolejnej edycji Akademii już teraz zapraszamy za rok.

Źródło, fot.:GDOŚ
Galeria zdjęć
Wyszukiwarka
Instytucją zarządzającą obszarami Natura 2000 w Polsce jest
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Al. Jerozolimskie 136,
02-305 Warszawa
tel.: 22 310-67-00
e-mail: kancelaria@gdos.gov.pl

Mapa strony