Zapisz do PDF
Drukuj
Wyślij znajomemu

Porosty workowe Puszczy Noteckiej

2015-09-02 13:10:00

1 września 2015 r. w ramach realizowanej współpracy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim z uczelniami wyższymi, odbyło się spotkanie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim Jana Rydzanicza z Prodziekanem ds. Dydaktyki Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim dr Piotrem Grochowskim – specjalizującym się m.in. w porostach zwanych inaczej grzybami zlichenizowanymi, którego tematem była ochrona tych wyjątkowych organizmów, porastających wiele obszarów naturowych, wyznaczonych w województwie lubuskim. W spotkaniu uczestniczył również Regionalny Konserwator Przyrody Wincenty Piworun  i Naczelnik Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 Stanisław Bąkowski.

Podczas spotkania odbył się wyjazd terenowy do Puszczy Noteckiej, na obszarze której zlokalizowany jest obszar Natura 2000 PLH080032 Bory Chrobotkowe Puszczy Noteckiej. Obszar posiada aktualny plan zadań ochronnych.

Obszar, Bory Chrobotkowe Puszczy Noteckiej, pełni w skali kraju istotne znaczenie dla ochrony siedliska przyrodniczego 91T0 Sosnowy bór chrobotkowy (Cladonio-Pinetum i chrobotkowa postać Peucedano-Pinetum) oraz gatunku jakim jest wilk. Oba ww. elementy przyrodnicze, ujęte zostały w załączniku I i II Dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory, a także wyszczególnione zostały w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 6 listopada 2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie siedlisk przyrodniczych oraz gatunków będących przedmiotem zainteresowania Wspólnoty, a także kryteriów wyboru obszarów kwalifikujących się do uznania lub wyznaczenia jako obszary Natura 2000.

W trakcie wizji terenowej dokonywano identyfikacji porostów workowych, głównie z rodziny chrobotkowatych. Oceniono również czytelność oznakowania obszaru oraz aktualny stan ochrony porostów, w części obszaru objętej lustracją.

Chrobotki należące do podrodzaju Cladina to krzaczkowate porosty naziemne barwy szaropopielatej, żółtozielonkawej lub sinawoszarej, u których nie obserwuje się plechy podstawowej, gdyż zanika ona bardzo szybko, we wczesnych etapach wzrostu..Poszczególne gatunki w podrodzaju Cladina różnią się od siebie kolorystycznie oraz morfologicznie.

W Polsce występuje 7 gatunków chrobotków należących do podrodzaju Cladina. Najczęściej występują one wspólnie w typowych dla nich siedliskach. Rosnąc tworzą zwarte lub luźne płaty runa.

Wizja terenowa Borów Chrobotkowych w Puszczy Noteckiej

Źródło, fot.: RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim
Galeria zdjęć
Wyszukiwarka
Instytucją zarządzającą obszarami Natura 2000 w Polsce jest
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Al. Jerozolimskie 136,
02-305 Warszawa
tel.: 22 310-67-00
e-mail: kancelaria@gdos.gov.pl

Mapa strony