Zapisz do PDF
Drukuj
Wyślij znajomemu

Postępy Procesu Biogeograficznego w regionie alpejskim

2015-05-27 10:16:18

W ramach tzw. Procesu Biogeograficznego w Feltre we Włoszech odbyło się spotkanie przedstawicieli krajów Unii Europejskiej, które posiadają obszary Natura 2000 w regionie  alpejskim. Celem spotkania było przedstawienie oraz porównanie krajowych metodyk wykorzystywanych do oceny stanu ochrony zgodnie z artykułem 17 dyrektywy siedliskowej oraz schematów monitoringu stanu ochrony gatunków i siedlisk w obszarach Natura 2000.

Organizatorem spotkania była Komisja Europejska oraz Region Veneto. W spotkaniu uczestniczyło ponad 50 osób reprezentujących Komisję Europejską, kraje członkowskie, Europejska Agencję ds. Środowiska, środowisko naukowe, instytucje naukowe i organizacje pozarządowe krajów członkowskich odpowiedzialne za prowadzenie monitoringu lub ocenę stanu ochrony. Polskę reprezentowali przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Instytutu Ochrony Przyrody w Krakowie PAN oraz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Warsztaty były pierwszym z cyklu spotkań dla „alpejskich” obszarów Natura 2000, podczas których będzie przeprowadzona głębsza analiza oraz dyskusja zakresu i jakości metodyk a także uzyskanych danych z poszczególnych krajów. Szerszy kontekst spotkania jest taki, że w perspektywie kilku lat mogą powstać wytyczne w skali Unii Europejskiej dot. oceny stanu ochrony i metodyk monitoringu.

Kraje członkowskie regionu alpejskiego jako pierwsze podjęły się bardzo szczegółowej analizy systemów oceny stanu ochrony i relacji pomiędzy korzystnym stanem ochrony a referencyjnym stanem ochrony, zarówno na poziomie regionu jak i obszarów Natura 2000. Od uczestników procesu będzie zależało, które z ustaleń ze spotkania będą dalej rozwijane, a także które pomysły znajdą kontynuacje w konkretnych działaniach lub projektach krajów członkowskich bądź ich grup, ekspertów, organizacji pozarządowych, Komisji Europejskiej i innych podmiotów zaangażowanych w proces biogeograficzny w regionie.

Źródło, fot.:GDOŚ
Galeria zdjęć
Wyszukiwarka
Instytucją zarządzającą obszarami Natura 2000 w Polsce jest
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Al. Jerozolimskie 136,
02-305 Warszawa
tel.: 22 310-67-00
e-mail: kancelaria@gdos.gov.pl

Mapa strony