Zapisz do PDF
Drukuj
Wyślij znajomemu

Pozyskiwanie ślimaka winniczka w 2016 r. w województwie pomorskim

2016-03-09 16:12:00

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku informuje, że w 2016 r. będą wydawane zezwolenia na limitowane pozyskiwanie ślimaka winniczka (Helix pomatia).

Podmioty zainteresowane pozyskaniem ślimaka winniczka mogą składać wnioski o wydanie zezwolenia w terminie do 31 marca 2016 r. (o zachowaniu wyżej wskazanego terminu do złożenia wniosku decyduje data stempla pocztowego).

Wnioski rozpatrzone zostaną do 15 kwietnia 2016 r.

Mając na uwadze ochronę ślimaka winniczka występującego w środowisku naturalnym oraz zapobieżenie jego nadmiernej eksploatacji oraz z przeprowadzonych obserwacji stanu populacji tego gatunku w województwie pomorskim całkowity limit zbioru ślimaka winniczka z terenu województwa pomorskiego w 2016 r. określono w ilości do 150 ton.

Jednocześnie z pozyskiwania wyłączono następujące powiaty i gminy:

  • powiat gdański – gmina Przywidz;
  • powiat kartuski - cały;
  • powiat kościerski – gminy Dziemiany, Karsin i Nowa Karczma;
  • powiat pucki – miasto Hel, Jastarnia, Władysławowo;
  • powiat tczewski – gminy Morzeszczyn, Pelplin, Subkowy i Tczew;
  • powiat nowodworski – cały;
  • powiat człuchowski – miasto i gmina Czarne, gmina Przechlewo;
  • powiat lęborski – cały;
  • powiat słupski - za wyjątkiem gmin Damnica i Kępice, w których dopuszcza się pozyskanie ślimaka;
  • grodzki Słupsk.

Termin zbioru ślimaka winniczka wynika z załącznika nr 3 do Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.

Możliwe jest pozyskiwanie ślimaków winniczków o średnicy muszli większej niż 30 mm przez 30 dni w roku, wybranych przez wnioskodawcę, w okresie od 20 kwietnia do 31 maja.

Zachowanie minimalnego wymiaru muszli ślimaka winniczka możliwego do pozyskania jest szczególnie istotne, ponieważ zbieranie osobników niewymiarowych (mniejszych nawet o 1-2 mm od wymiaru dozwolonego) powoduje, że znaczna część osobników nie zdąży spełnić swojej funkcji rozrodczej warunkującej przetrwanie lokalnych populacji.

Prowadzący punkty skupu powinni poinformować zbierających, że w przypadku nieumyślnego pozyskania ślimaków o średnicy muszli poniżej 30 mm, zbierający mają obowiązek wypuszczenia ich w miejscach dogodnych do przetrwania i dalszego rozwoju, nie narażając tych zwierząt na śmierć. Pozyskiwanie ze środowiska naturalnego niewymiarowych ślimaków, przetrzymywanie ich do kolejnych sezonów pozyskiwania oraz przekroczenie limitu określonego w zezwoleniu, stanowi wykroczenie z art. 131 pkt 14 ustawy o ochronie przyrody. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku będzie przeprowadzał kontrolę realizacji zezwoleń. O wszystkich przypadkach łamania warunków zezwoleń, wykrytych podczas kontroli, zostaną poinformowane organy ścigania.

Podane w decyzjach adresy punktów skupu zostaną przekazane do wiadomości służbom weterynaryjnym i sanitarnym. Usprawni to współpracę organów ochrony przyrody, służb weterynaryjnych i sanitarnych oraz podmiotów zajmujących się pozyskaniem ślimaka winniczka pod względem możliwości kontrolnych (np. punktów skupu).

Informacje dotyczące pozyskania ślimaka winniczka udzielane będą pod numerami:

tel. (058) 68-36-826 – Elżbieta Klimaszewska.

tel. (058) 68-36-853 – Anna Olszewska.

 

Wzór wniosku o wydanie zezwolenia na pozyskanie ślimaka winniczka

Źródło: RDOŚ w Gdańsku
Fot.: Autor: Waugsberg (Praca własna) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 lub CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], Wikimedia Commons
Galeria zdjęć
Wyszukiwarka
Instytucją zarządzającą obszarami Natura 2000 w Polsce jest
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Al. Jerozolimskie 136,
02-305 Warszawa
tel.: 22 310-67-00
e-mail: kancelaria@gdos.gov.pl

Mapa strony