Zapisz do PDF
Drukuj
Wyślij znajomemu

Projekt planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Ostoja koło Promna

2016-04-13 19:26:00

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu przystąpił do opracowywania zmiany planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Ostoja koło Promna PLH300030.

Na obecnym etapie, zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, w pracach związanych ze sporządzeniem projektu planu zadań ochronnych uczestniczyć mogą zainteresowane osoby i podmioty prowadzące działalność w obrębie siedlisk przyrodniczych i siedlisk gatunków, dla których ochrony wyznaczono przedmiotowy obszar Natura 2000.

Uwagi i wnioski do zamieszczonego projektu zarządzenia zmieniającego plan zadań ochronnych można zgłaszać do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu do 29 kwietnia 2016 r.

Obszar Natura 2000 Ostoja koło Promna położony jest w całości w granicach Parku Krajobrazowego Promno, obejmując ochroną najcenniejsze tereny leśne wraz z trzema rezerwatami. Głównym elementem krajobrazu tego obszaru są kompleksy leśne porastające pasmo moren czołowych. W części północnej i zachodniej przeważają siedliska borowe, w których dominuje sosna, natomiast w części południowo-wschodniej – siedliska lasowe, gdzie przeważają gatunki liściaste: grab, buk, dąb szypułkowy, klon zwyczajny, jawor, jesion i brzoza. W rejonie Nowej Górki występuje rzadki i chroniony gatunek drzewa - jarząb brekinia. Drzewostany charakteryzują się dużym udziałem gatunków liściastych i wysoką klasą wieku. Spotyka się tu dąbrowy w wieku ponad 140 lat. Jedne z cenniejszych fragmentów grądu środkowoeuropejskiego z ponad 150-letnim drzewostanem zostały objęte ochroną ścisłą w rezerwacie Las Liściasty w Promnie. Cenne przyrodniczo są również zbiorowiska z roślinnością wodną i szuwarową. Szczególnie dużą wartość ma torfowisko nakredowe koło jeziora Kazanie z dwoma gatunkami rosiczek: okrągłolistną i długolistną, storczykiem lipiennikiem Loesela i innymi rzadkimi gatunkami. Osobliwością omawianego obszaru są stanowiska kłoci wiechowatej nad jeziorem Drążynek i Dębiniec, uważane za największe w Wielkopolsce pod względem powierzchni tworzonego szuwaru. Oba akweny objęte są ochroną rezerwatową.

Z ptaków drapieżnych gnieździ się na tym terenie np. błotniak stawowy, jastrząb, kobuz i trzmielojad, z ptaków wodno-błotnych: żuraw i bąk. Wśród ptaków związanych ze środowiskiem leśnym na uwagę zasługują: dzięcioł średni, dzięcioł czarny, bocian czarny, muchołówka mała i siniak. Z większych ssaków obszar ten zasiedlają sarny, jelenie, dziki i lisy. Nad jeziorami pojawiają się wydry, od kilku lat spotyka się także bobry. Na uwagę zasługuje liczne występowanie rzadkiej w regionie orzesznicy. Duża liczba dziuplastych drzew sprzyja obecności licznych gatunków nietoperzy. Miejsca podmokłe zamieszkują płazy, w tym traszka grzebieniasta i kumak nizinny. Często spotyka się zaskrońca i padalca, a we wschodniej części również żmiję zygzakowatą.

Projekt zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Ostoja koło Promna PLH300030

Źródło: RDOŚ w Poznaniu
Fot.: Maciej Szajda
Galeria zdjęć
Wyszukiwarka
Instytucją zarządzającą obszarami Natura 2000 w Polsce jest
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Al. Jerozolimskie 136,
02-305 Warszawa
tel.: 22 310-67-00
e-mail: kancelaria@gdos.gov.pl

Mapa strony