Zapisz do PDF
Drukuj
Wyślij znajomemu

Realizacja kolejnych działań ochronnych w Czerwonym Borze zakończona

2017-07-12 11:44:05

Od maja do czerwca 2017 r. na obszarze Natura 2000 Czerwony Bór trwały prace związane z realizacją działań ochronnych dla siedlisk naturowych. Zabiegi ochrony czynnej zostały wykonane w ramach projektu realizowanego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku: Ochrona czynna cennych siedlisk przyrodniczych w obszarze Natura 2000 Czerwony Bór PLH200018, dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Celem realizowanych działań było usunięcie gatunków inwazyjnych występujących na siedliskach: wydm śródlądowych z murawami napiaskowymi, ciepłolubnych śródlądowych muraw napiaskowych oraz suchych wrzosowisk. Działania wykonano na powierzchni ponad 60 ha. Wszystkie podejmowane działania polegały na usunięciu zwartych płatów trzcinnika piaskowego i żarnowca miotlastego. W zależności od siedliska, na którym nastąpiła ekspansja trzcinnika i żarnowca zastosowano różne metody jego zwalczania: zastosowano środki chemiczne dopuszczone do stosowania a następnie wykonano orkę lub orkę głęboką użyto także mazaka (dozownika) herbicydowego. Wszystkie wykonane prace zostały wskazane jako działania ochronne w planie zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Czerwony Bór.

W ramach realizacji projektu wykonano już zabiegi polegające na odkrzaczaniu i usuwaniu biomasy w siedliskach przyrodniczych: wydmy śródlądowe z murawami napiaskowymi, suche wrzosowiska, zarośla jałowca pospolitego na wrzosowiskach lub murawach nawapiennych. Ponadto na siedlisku przyrodniczym Ciepłolubne dąbrowy usunięto gatunki inwazyjne i wywieziono z niego biomasę. Łącznie zabiegi zostały już wykonane na powierzchni ponad 120 ha.

W bieżącym roku zostaną jeszcze wykonane zabiegi polegające na odkrzaczeniu siedlisk: wydmy śródlądowe z murawami napiaskowymi, ciepłolubne śródlądowe murawy napiaskowe, suche wrzosowiska, zarośla jałowca pospolitego na wrzosowiskach lub murawach nawapiennych wraz z wywozem biomasy.

Wszystkie działania wykonywane w ramach ww. projektu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku realizuje w porozumieniu i przy współpracy z Nadleśnictwem Łomża, które zarządza przeważającą większością gruntów wchodzących w skład obszaru Natura 2000 Czerwony Bór.

Realizacja kolejnych działań ochronnych w Czerwonym Borze zakończona

Źródło, fot.:RDOŚ w Białymstoku
Galeria zdjęć
Wyszukiwarka
Instytucją zarządzającą obszarami Natura 2000 w Polsce jest
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Al. Jerozolimskie 136,
02-305 Warszawa
tel.: 22 310-67-00
e-mail: kancelaria@gdos.gov.pl

Mapa strony