Zapisz do PDF
Drukuj
Wyślij znajomemu

Nowe obiekty turystyczne i edukacyjne w Lubuskiem

2016-03-22 09:19:00

Pierwszego dnia wiosny 2016 r. na terenie Nadleśnictwa Sława Śląska dokonano otwarcia kompleksu obiektów turystycznych i edukacyjnych. Największą atrakcję turystyczną kompleksu stanowi wieża widokowa, z której widok rozpościera się na całą gminę Sława. Ze szczytu wieży można między innymi podziwiać krajobraz okolic największego w woj. lubuskim akwenu - Jeziora Sławskiego.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze Krzysztof Poczekaj, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim Jan Rydzanicz oraz Starosta Wschowski Marek Boryczka.

Wieża zbudowana ze świerkowego drewna ma 40 metrów wysokości, posiada dwie platformy widokowe – na poziomie 20 i 36 metrów. Do budowy użyto 140m3 drewna świerkowego i 10 ton stali. Wchodząc na górny taras widokowy trzeba pokonać aż 192 stopnie.

Obiekt powstał w ramach projektu „Budowa i modernizacja systemu ścieżek turystycznych w Nadleśnictwie Sława Śląska dla zabezpieczenia obszarów Natura 2000" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Budowa wieży trwała tylko 3 miesiące ale sam projekt - prawie 2 lata - mówi Marek Szeluch, Zastępca Nadleśniczego, który był odpowiedzialny za realizację projektu. Wybór lokalizacji sprawdzaliśmy za pomocą drona. Wybraliśmy miejsce  z którego był najpiękniejszy widok. Dzięki dobrej współpracy z Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, który był Instytucją Zarządzającą, udało się doprowadzić do finału ten skomplikowany projekt. Wieża otrzymała imię „Joanna". Tajemnicą pozostaje na czyją cześć.

W sąsiedztwie wieży na polanie Świętobór dla aktywnych turystów przygotowano siłownię „pod chmurką", drewniane ławki, wiatę, miejsca na ognisko, stojaki na rowery i interaktywne tablice edukacyjne.

W ramach tego samego projektu wbudowano również ścieżkę rowerową o długości 4,6 km,  platformę widokową" Ptasi Raj" oraz szereg ciekawych obiektów, które pozwolą na ukierunkowanie ruchu turystycznego na obszarze Pojezierza Sławskiego – obszaru Natura 2000. Więcej o projekcie na stronie naturalnaslawa.pl.

Ścieżki ekologiczne i rowerowe, plac zabaw i wieża widokowa

Źródło: Nadleśnictwo Sława Śląska, Anna Niemiec
Fot.: Olga Ciemnoczołowska
Galeria zdjęć
Wyszukiwarka
Instytucją zarządzającą obszarami Natura 2000 w Polsce jest
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Al. Jerozolimskie 136,
02-305 Warszawa
tel.: 22 310-67-00
e-mail: kancelaria@gdos.gov.pl

Mapa strony