Zapisz do PDF
Drukuj
Wyślij znajomemu

Sukcesy w ochronie kulika wielkiego

2017-08-30 09:27:57

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu rozpoczęła długofalowy projekt zmierzający do poprawy stanu ochrony kulika wielkiego w obszarze Natura 2000 Wielki Łęg Obrzański.

Bazując na doświadczeniach ornitologów z Polski oraz zachodniej Europy rozpoczęto czynną ochronę lęgów kulika wielkiego, która polega na grodzeniu gniazd, sztucznej inkubacji jaj oraz podkładaniu klutych jaj lub piskląt do gniazd kulików wielkich. Czynności zaplanowane w projekcie są spójne z działaniami wskazanymi w Krajowym Planie Ochrony Kulika Wielkiego, który został opracowany w odpowiedzi na obserwowany na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat drastyczny spadek liczebności kulika wielkiego w całej Polsce.

Wiosną w obszarze Natura 2000 Wielki Łęg Obrzański udało się odnaleźć tylko 5 gniazd kulika wielkiego. We wszystkich gniazdach prawdziwe jaja zastąpiono drewnianymi atrapami, a jaja kulików przetransportowano do inkubatora, gdzie w bezpiecznych warunkach wykluło się kilkanaście piskląt. Niestety wskutek silnej presji drapieżników atrapy jaj bardzo szybko znikały z gniazd i w krótkim czasie wszystkie pary kulików wielkich straciły lęgi. Podjęto więc decyzję o sztucznej hodowli piskląt kulika w specjalnej wolierze. Po osiągnięciu lotności 12 młodych kulików wielkich wypuszczono na łąkach w tym obszarze naturowym. Wszystkie uwalniane ptaki zostały zaobrączkowane, a niektóre otrzymały kolorowe znaczniki, ułatwiające identyfikację poszczególnych osobników.

Podjęte w tym roku działania ochronne wskazują, że sztuczna inkubacja jaj oraz hodowla piskląt znacząco przyczynia się do podniesienia sukcesu lęgowego kulika wielkiego. Być może wypuszczone pisklęta wrócą w najbliższych latach na łąki w dolinie Obry i zasilą lokalną populację. Jeden z młodych kulików przebywa w środkowej Francji. 

Czynna ochrona lęgów kulika wielkiego w obszarze Natura 2000 jest działaniem ochronnym wynikającym z planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Wielki Łęg Obrzański PLB300004 (Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu z 27 stycznia 2016 r. w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Wielki Łęg Obrzański PLB300004 – Dz. Urz. Woj. Wielk. z 2016 r., poz. 998). Ochronę kulika wielkiego sfinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

sukcesy w ochronie kulika wielkiego

Źródło, fot.:RDOŚ w Poznaniu
Galeria zdjęć
Wyszukiwarka
Instytucją zarządzającą obszarami Natura 2000 w Polsce jest
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Al. Jerozolimskie 136,
02-305 Warszawa
tel.: 22 310-67-00
e-mail: kancelaria@gdos.gov.pl

Mapa strony