Zapisz do PDF
Drukuj
Wyślij znajomemu

Wspólne zarządzanie przyrodą

2015-12-09 10:15:42

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie jest partnerem projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Centrum Rozwiązań Systemowych Wspólne zarządzanie przyrodą - partycypacyjne mapowanie terenów chronionych. Celem projektu jest usprawnienie uczestnictwa lokalnych społeczności w zarządzaniu obszarem Natura 2000 Dolinki Jurajskie PLH120005. Realizacja projektu rozpoczęła się w kwietniu 2015 r. i zakończy się w kwietniu 2016 r. i polega na przeprowadzeniu modelowego procesu dialogu z wykorzystaniem innowacyjnego narzędzia internetowego opartego o technikę mapowania partycypacyjnego (tzw. PP GIS).

Zastosowanie innowacyjnych metod realizacji projektu umożliwi licznej (800 osób) i różnorodnej grupie osób związanych z obszarem Dolinek Jurajskich, czyli mieszkańcom, władzom samorządowym, turystom, przedsiębiorcom, inwestorom, politykom, organizacjom pozarządowym, na wyrażenie swoich preferencji i potrzeb odnośnie wykorzystania przestrzeni. W tym celu prowadzone będą m.in. spotkania i warsztaty, zostanie opracowana geoankieta do identyfikacji preferencji w przestrzeni, a także szkolenia z wykorzystania narzędzia do mapowania partycypacyjnego dla wolontariuszy.

Projekt realizowany jest na terenach objętych ochroną w ramach obszaru Natura 2000 Dolinki Jurajskie PLH120005 wraz z okolicznymi terenami Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie oraz znajdującymi się w tym rejonie licznymi rezerwatami przyrody. Realizacja projektu wzmocni pozycję mieszkańców w procesie zarządzania obszarem, a także pogłębi dialog interesariuszy oraz zapewni diagnozę społecznego postrzegania obszaru chronionego.

Obszar Natura 2000 Dolinki Jurajskie jest jednym z pierwszych obszarów, jakie zostały wyznaczone na terenie województwa małopolskiego. Celem ochrony jest 10 siedlisk przyrodniczych z załącznika Dyrektywy Siedliskowej, wśród których najcenniejsze są murawy kserotermiczne, buczyny oraz jaskinie nieudostępnione do zwiedzania. To ostatnie siedlisko wykorzystywane jest przez kilka gatunków nietoperzy, z których 4 również stanowią przedmioty ochrony w obszarze.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie zaangażowana jest w konsultacje i spotkania na każdym etapie projektu oraz zapewnienie wykorzystania efektów projektu w partycypacyjnym ustalaniu planów zadań ochronnych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu.

 

Źródło: Centrum Rozwiązań Systemowych, RDOŚ w Krakowie
Fot.: Błażej Zamojski
Galeria zdjęć
Wyszukiwarka
Instytucją zarządzającą obszarami Natura 2000 w Polsce jest
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Al. Jerozolimskie 136,
02-305 Warszawa
tel.: 22 310-67-00
e-mail: kancelaria@gdos.gov.pl

Mapa strony