Zapisz do PDF
Drukuj
Wyślij znajomemu

Współpraca transgraniczna w ochronie przyrody

2017-06-08 09:56:49

Od 6 do 7 czerwca 2017 r. odbyło się robocze spotkanie przedstawicieli administracji zajmujących się ochroną przyrody z Saksonii, województwa dolnośląskiego i lubuskiego. Organizatorem spotkania była Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Było to kolejne ze spotkań w ramach długoletniej współpracy polsko-saksońskiej, odbywających się na zmianę po obu stronach granicy.

W spotkaniu ze strony niemieckiej uczestniczyli przedstawiciele Saksońskiego Ministerstwa ds. Środowiska i Rolnictwa. Ze strony polskiej: Katarzyna Łapińska- Regionalny Konserwator Przyrody we Wrocławiu oraz Wincenty Piworun - Regionalny Konserwator Przyrody w Gorzowie Wielkopolskim wraz z pracownikami Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 z obu dyrekcji.

Tematem przewodnim spotkania było zagospodarowanie turystyczne w obszarach chronionych – rezerwatach przyrody, które równocześnie znajdują się granicach obszaru Natura 2000 Góry Bialskie i Grupa Śnieżnika PLH020016.

Pierwszym odwiedzonym miejscem był rezerwat przyrody Jaskinia Niedźwiedzia. Kierownik jaskini – Artur Sawicki, oprowadził uczestników spotkania po trasie turystycznej oraz opowiedział o kulisach odkrycia w 2012 r. nowych partii jaskini.

Następnym punktem spotkania był rezerwat przyrody Wodospad Wilczki. Gospodarzem tej części był Nadleśniczy Nadleśnictwa Międzylesie – Dariusz Jesionowski, który wraz z Sekretarzem – Piotrem Kensickim w trakcie przejścia przez rezerwat opowiedzieli o realizowanym przez Nadleśnictwo (po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń w zakresie prac w rezerwacie) projekcie rewitalizacji infrastruktury turystycznej rezerwatu.

Po części terenowej odbyła się sesja kameralna, w trakcie której Rafał Klodek – p.o. Naczelnika Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 RDOŚ we Wrocławiu, w formie prezentacji przedstawił zagadnienia związane z procedurami administracyjnymi związanymi z udostępnianiem obszarów chronionych dla turystów na przykładzie Jaskini Niedźwiedziej oraz rezerwatu przyrody Śnieżnik Kłodzki.

7 czerwca uczestnicy spotkania udali się na Śnieżnik, gdzie mogli zobaczyć pozostałości po starej wieży widokowej, która została wysadzona w 1973 r. Szczyt ten jest jedyną górą w Masywie Śnieżnika, który wystaje ponad górną granicę lasu. Obecnie planowana jest odbudowa wieży, która ma składać się m.in. z kamieni znajdujących się na szczycie Śnieżnika. Realizacja tej inwestycji wymaga jednak podjęcia szeregu działań minimalizujących, które zagwarantują, że budowa wieży odbędzie się bez szkody dla przyrody rezerwatu oraz obszaru Natura 2000.

Współpraca transgraniczna w ochronie przyrody

Źródło: RDOŚ we Wrocławiu
Fot.: B. Jermaczek
Galeria zdjęć
Wyszukiwarka
Instytucją zarządzającą obszarami Natura 2000 w Polsce jest
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Al. Jerozolimskie 136,
02-305 Warszawa
tel.: 22 310-67-00
e-mail: kancelaria@gdos.gov.pl

Mapa strony