Zapisz do PDF
Drukuj
Wyślij znajomemu

Zakończono działania ochronne w rezerwacie przyrody Cisy Przybynowskie

2018-09-07 14:44:51

Rezerwat Cisy Przybynowskie, jak wskazuje nazwa, został utworzony dla ochrony cisów pospolitych, bardzo pięknych i długowiecznych drzew iglastych, które czasem przybierają formę krzewiastą. To najmłodszy rezerwat w województwie śląskim, powołany do życia w sierpniu 2015 roku.  Na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach na jego terenie zostały przeprowadzone prace, których zadaniem było zabezpieczenie chronionych drzew przed konkurencją ze strony innych roślin i  poprawa warunków ich rozwoju. Zarówno tych dojrzałych jak i najmłodszego, dopiero wzrastającego pokolenia.

W ramach zrealizowanych zadań ochrony czynnej ścięto wybrane drzewa, głównie z gatunku leszczyna i czeremcha, które mocno ograniczały i uszkadzały gałęziami duże cisy. Dodatkowo miejsca najliczniejszego występowania młodych, małych cisów ogrodzono siatką, która ma ochronić przed zgryzaniem pędów wierzchołkowych przez zwierzęta leśne.

Prace zostały wykonane przy finansowym wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w ramach realizacji projektu „Działania ochronne w obszarach Natura 2000 i rezerwatach przyrody”.

Zakończono działania ochronne w rezerwacie przyrody Cisy Przybynowskie

Źródło: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach
Fot.: Adam Jurzykowski
Galeria zdjęć
Wyszukiwarka
Instytucją zarządzającą obszarami Natura 2000 w Polsce jest
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa
tel.: 22 369-29-00, fax: 22 369-21-20
e-mail: kancelaria@gdos.gov.pl

Mapa strony