Zapisz do PDF
Drukuj
Wyślij znajomemu

Zimowe liczenie nietoperzy w Suwalskim Parku Krajobrazowym

2017-02-20 14:02:40

Jak co roku, w lutym w Suwalskim Parku Krajobrazowym odbyła się akcja liczenia nietoperzy. Miała ona na celu kontrolę miejsc hibernacji tych zwierząt.

W tym roku sprawdzono 21 piwniczek ziemnych, znajdujących się na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego i doliczono się 192 nietoperzy, przedstawicieli pięciu gatunków:

  • gacka brunatnego,
  • mopka,
  • mroczka pozłocistego,
  • nocka rudego,
  • nocka Natterera.

Okazało się, że najliczniej występującym gatunkiem wśród hibernujących nietoperzy na terenie parku jest nocek rudy - 74 osobniki, najrzadziej zaś nocek Natterera - 10 osobników.

Nietoperze w większości zimują w specjalnie przygotowanych dla nich nieużywanych piwnicach ziemnych. Wiosną 2016 r. w ramach projektu „Czynna ochrona nietoperzy poprzez remont i zabezpieczanie piwniczek ziemnych”, finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wyremontowano pięć takich piwniczek.

Pozostałe miejsca również od lat objęte są pracami konserwatorskimi, wykonywanymi przez pracowników parku. Odpowiednie „sypialnie dla nietoperzy” nie mogą przemarzać, ale nie mogą też być za ciepłe, nie powinno być w nich także przeciągów. Przede wszystkim powinny zapewniać odpowiednie schronienie, na przykład poprzez przygotowanie szczelin pomiędzy kamieniami i w stropie. Te piwniczki, które nie spełniały tego wymogu zostały „wzbogacone” w cegły „dziurawki”, z których chętnie korzystają nietoperze.

Zimowe liczenie nietoperzy w Suwalskim Parku Krajobrazowym

Źródło: na podstawie www.spk.org.pl
Fot.: archiwum SPK
Galeria zdjęć
Wyszukiwarka

Instytucją zarządzającą obszarami Natura 2000 w Polsce jest Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa
tel.: 22 369-29-00, fax: 22 369-21-20
e-mail: kancelaria@gdos.gov.pl


Mapa strony