Na początku lipca br. w miejscowości Żychlin w powiecie kutnowskim w województwie łódzkim odbyło się spotkanie poświęcone zmianie planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Doliny Przysowy i Słudwi.
Obszar Natura 2000 Doliny Przysowy i Słudwi położony jest na terenie województwa łódzkiego i mazowieckiego. Spełnia bardzo ważną rolę zwłaszcza podczas wiosennych migracji ptaków wodno-błotnych. Plan zadań ochronnych dla tego obszaru został ustanowiony zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie z 26 sierpnia 2013 r. Uwzględniał 8 gatunków uznanych za przedmioty ochrony, tj. gęś białoczelną Anser albifrons, gęś zbożową Anser fabalis, podróżniczka Luscinia svecica, błotniaka stawowego Circus aeruginosus, derkacza Crex crex.
W wyniku aktualizacji Standardowego Formularza Danych (ang. SDF), lista przedmiotów ochrony zwiększyła się o kolejne dwa gatunki: rycyka Limosa limosa i krwawodzioba Tringa totanus, co wymaga ustanowienia planu zadań ochronnych, a tym samym zmiany ww. zarządzenia.
Zgodnie z art. 28 ust. 9 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody w przypadku zmiany zarządzenia, umożliwia się zainteresowanym osobom i podmiotom prowadzącym działalność w obrębie siedlisk gatunków, dla których ochrony wyznaczono obszar Natura 2000, udział w pracach związanych ze sporządzaniem tego projektu.
Planowane zmiany zostały omówione przez pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi. Przedstawicielka Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Rejonowego Zespołu Doradców Kutno przedstawiła informacje na temat pakietów rolno-środowiskowo-klimatycznych. Podczas dyskusji wyjaśnień udzielał również Jan Balcerzak z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
W spotkaniu uczestniczyły 53 osoby. Byli to rolnicy, przedstawiciele administracji samorządowej i rządowej, organizacji ekologicznych, gminnych spółek wodnych, Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Łodzi i w Warszawie, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Obecny był również przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.