Zapisz do PDF
Drukuj
Wyślij znajomemu

Konsultacje planu zadań ochronnych i planów ochrony

2016-05-10 15:58:23

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu informuje o przystąpieniu do zmiany planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Ostoja koło Promna PLH300030 oraz sporządzania projektów planów ochrony dla rezerwatów przyrody „Mielno” i „Miejski Bór”.

Uwagi i wnioski do projektów można składać w formie pisemnej, ustnej do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej (bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym, o którym mowa w ustawie z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym – Dz. U. z 2013 r. poz. 262 z późn. zm.) do 30 maja 2016 r., w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu, pok. 1312 , w poniedziałki w godzinach 8:30–16:00, od wtorku do piątku w godzinach 8:15–15:00, e-mail: sekretariat.poznan@rdos.gov.pl.

Organem właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków dla obszarów Natura 2000 położonych na terenie województwa wielkopolskiego jest Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Zarządzenie zmieniające zarządzenie w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Ostoja koło Promna

Zarządzenie w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Mielno”

Zarządzenie w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody „Miejski Bór”

Obszar Natura 2000 Ostoja koło Promna położony jest w całości w granicach Parku Krajobrazowego Promno, obejmując ochroną najcenniejsze tereny leśne wraz z trzema rezerwatami. Głównym elementem krajobrazu tego obszaru są kompleksy leśne porastające pasmo moren czołowych. W części północnej i zachodniej przeważają siedliska borowe, w których dominuje sosna, natomiast w części południowo-wschodniej – siedliska lasowe, gdzie przeważają gatunki liściaste: grab, buk, dąb szypułkowy, klon zwyczajny, jawor, jesion i brzoza. Jedne z cenniejszych fragmentów grądu środkowoeuropejskiego z ponad 150-letnim drzewostanem zostały objęte ochroną ścisłą w rezerwacie Las Liściasty w Promnie. Cenne przyrodniczo są również zbiorowiska z roślinnością wodną i szuwarową.

Rezerwat przyrody „Mielno” znajduje się przy zachodniej granicy Konina, w obszarze chronionego krajobrazu o nazwie „Powidzko-Bieniszewski”. Centralną część rezerwatu zajmuje Jezioro Mielno otoczone przez rozległą zatorfioną dolinę, porośniętą fragmentami brzeziny bagiennej i łozowisk. Brzegi jeziora porośnięte są pasem szuwarów turzycowych, pałkowych oraz paprociowych. Szuwary otoczone są z kolei pasem zarośli z udziałem wierzby łozy, porastające miejsca silnie zabagnione i tworzące zwarty, niemal niedostępny gąszcz roślinności. Najcenniejszym zbiorowiskiem rezerwatu są zarośla wierzby rokity znajdujące się w południowo-zachodniej części łozowiska. Dominującym elementem krajobrazu rezerwatu są kompleksy łęgów jesionowo-olszowych Fraxino-Alnetum. Drzewostany te charakteryzują się znacznym udziałem brzozy omszonej z domieszkowo występującą olszą czarną i jesionem wyniosłym. Na terenie rezerwatu odnotowano jak dotąd 286 gatunków roślin naczyniowych. Ponadto, rezerwat jest również miejscem występowania rzadkiego grzyba wielkoowocnikowego–czasznicy olbrzymiej. Fauna rezerwatu charakteryzuje się również dużą różnorodnością. Odnotowano tu gniazdowanie między innymi: czapli siwej, myszołowa zwyczajnego, kokoszki, kszyka, dzięcioła czarnego, dzięcioła średniego i puszczyka.

Rezerwat przyrody „Miejski Bór” położony jest na obszarze chronionego krajobrazu „Dąbrowy Krotoszyńskie Baszków–Rochy”, ok. 700 m na południe od Krotoszyna. Ze wszystkich stron otaczają go lasy gospodarcze. Obszar rezerwatu w całości pokrywają ekosystemy leśne. Niemal na całym terenie rezerwatu w górnym piętrze drzewostanu dominuje sosna zwyczajna, a w drugim piętrze występuje dąb bezszypułkowy. Drzewostan ten podlega obecnie regeneracji przejawiającej się głównie powolnym ustępowaniem sosny oraz obecnością dębu bezszypułkowego w drugim piętrze drzewostanu i podroście. W centralnej części rezerwatu wykształcił się niewielki płat grądu środkowoeuropejskiego Galio silvatici-Carpinetum. Jego drzewostan budują głównie: lipa drobnolistna, dęby (szypułkowy i bezszypułkowy), jawor, sosna zwyczajna i grab. Las w zachodniej części rezerwatu tworzą różnorodne gatunki topoli, jesion wyniosły i pensylwański. Przebiegają w nim procesy regeneracji występującego tutaj niegdyś lasu łęgowego. Jest to fragment rezerwatu, który obejmuje najliczniejsze stanowiska chronionego wawrzynka wilczełyko. Jest to krzew dorastający do 1,5 m wysokości, charakteryzujący się lilioworóżowymi kwiatami wyrastającymi bezpośrednio na gałązkach. Jak do tej pory na terenie rezerwatu wykazano występowanie 144 gatunków roślin naczyniowych. Z uwagi na leśny charakter rezerwatu występują tutaj takie gatunki fauny jak: myszołów, piecuszek, kos, zniczek, lis, kuna leśna i kret. W wilgotnych zagłębieniach zachodniej części lasu odnotowano występowanie traszki zwyczajnej, ropuchy szarej, żaby trawnej i żaby moczarowej.

Fot.: M. Sierakowski
Galeria zdjęć
Wyszukiwarka
Instytucją zarządzającą obszarami Natura 2000 w Polsce jest
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Al. Jerozolimskie 136,
02-305 Warszawa
tel.: 22 310-67-00
e-mail: kancelaria@gdos.gov.pl

Mapa strony